امروز شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

باید جوان‌ها را محور اصلی تبلیغ قرار داد سه شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۵۶:۳۹


باید جوان‌ها را محور اصلی تبلیغ قرار داد تعداد بازدید: ۱۹

آیت الله کعبی با بیان این‌که باید جوان‌ها را محور اصلی تبلیغ قرار داد، تأکید کرد: راه‌ها باید باز شود تا تبلیغ در مدارس و دانشگاه‌ها شکل بگیرد، خصوصا این‌که این طبقه اجتماعی با وجود فتنه‌های آخر‌الزمان در معرض آسیب‌های شدیدتری هستند.
 
 
 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مجمع، آیت الله عباس کعبی نماینده مجلس خبرگان رهبری، در جلسه هم اندیشی طلاب و فضلای شهرستان ایذه یکی از وظایف مهم روحانیت را تبلیغ و رساندن دین به مردم دانست و اظهار داشت: رساندن به معنای گفتن و منبر رفتن صرف نیست بلکه بایستی دین را به مردم فهماند.

 

وی ادامه داد: یک مبلغ با اشرافی که بر دین پیدا می کند و با مخاطب شناسی، آسیب شناسی  و شناخت رقبای خود و با احساس مسئولیت نسبت به ایجاد تحول اجتماعی بر پایه دین وارد صحنه می شود تا جامعه را با عمل صالح بسازد.

 

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه تبلیغ مسئولیتی سنگین و رسالت اجتماعی الهی است، گفت: در مقابل مبلغان جریانی ضد تبلیغ وجود دارد که در ادوار مختلف وجود داشتند و به شبهه پراکنی می پرداختند بنابراین یک مبلغ بایستی قدرت هدایت افکار عمومی، حمایت از آنها و راه مقابله با جریان ضد تبلیغی را داشته باشد .

 

آیت الله کعبی با بیان اینکه تبلیغ ساختن و ایجاد تحول است، گفت: یک مبلغ دینی برای اینکه موفق باشد بایستی نقشه ای همراه خود داشته باشد که می خواهد چه مسیری را طی کند.

 

وی با اشاره به الزامات تبلیغ بیان کرد: نخستین الزام شناخت دین است که به نحو علم حصولی کافی نیست، بلکه حقیقت ایمان؛ تقوا و آموزه‌های دینی باید در سیره مبلغ وجود داشته باشد، یعنی معرفت به رسالات الله داشته باشد، یعنی مبلغ باید با آموزه‌های دینی متناسب با زمان و مکان خاص آشنایی داشته باشد.

 

  آیت الله کعبی برای تحقق شناخت دین سه ابزار علم، بصیرت و تهذیب نفس را ضروری دانست و گفت: دروسی که امروز خوانده می‌شود، مقدمه اجتهاد است، بنابراین از نظر معرفتی به مهارت‌های تبلیغی، دروس تخصصی و تقویت علم کلام نیاز است تا پاسخ‌گویی به شبهات صورت گیرد.

 

وی ادامه داد: الزام دوم اعتماد به خدا است، مبلغ پیام خدا را باید برساند، بنابراین بایستی به خدا اعتماد کند،  اگر طلبه به وظیفه خود عمل کند، یقینا خدا هم او را حمایت می‌کند، زیرا کانون اصلی قدرت خدا است و همه کارها با اذن او صورت می‌گیرد.

 

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم وجود نیت خالص را سومین الزام ضروری تبلیغ دانست و گفت: مبلغ ازنظر نیت و اخلاص بایستی آمادگی پرداخت هزینه‌هایی از جنس آبرو، مادی و حتی جانی در راه تبلیغ را داشته باشد.

 

وی  با اشاره به اینکه عصر، عصر ارتباطات، رسانه و دیجیتال است، گفت: شبکه‌های اجتماعی، صدا وسیما و اصناف مختلف با زبان هنر پیام‌های گوناگونی در ذهن مخاطب ایجاد می‌کنند و امروزه هرکس با مخاطب‌شناسی بهتر بتواند ایده‌های خود را پیش ببرد، موفق‌تر خواهد بود.

 

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم  ادامه داد: تبلیغ دینی به خاطر ویژگی خاص آن که با فطرت مخاطبان سروکار دارد، اثر خود را حفظ کرده است و صدها برابر تاثیرش بیشتر است.

 

آیت الله کعبی با بیان این‌که باید جوان‌ها را محور اصلی تبلیغ قرار داد، تأکید کرد: راه‌ها باید باز شود تا تبلیغ در مدارس و دانشگاه‌ها شکل بگیرد، خصوصا این‌که این طبقه اجتماعی با وجود فتنه‌های آخر‌الزمان در معرض آسیب‌های شدیدتری هستند.